Text zkušebního a studijního řádu PGAC, který je v platnosti od roku 2013.
The Professional Golfers` Association of Czech Republic
STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD
Ředitel vzdělávacího programu PGAC:
Mgr. Petr Němec, ředitel vzdělávání PGAC
Děkan FTVS-UK v Praze:
doc. PhDr. Vladimír Süss, Ph.D.
Vzdělávací (metodická) a zkušební komise České profesionální golfové asociace (dále jen PGAC) se usnesla na tomto Studijním a zkušebním řádu PGAC.
ČÁST PRVNÍ
Studijní řád
Článek 1
Úvodní ustanovení
- Studijní a zkušební řád České profesionální golfové asociace (dále jen PGAC) stanoví pravidla studia a zkoušek ve studijních programech akreditovaných Evropskou PGA a MŠMT České republiky na Českém národním vzdělávacím golfovém centru a uskutečňovaných Five star golf academy a FTVS-UK v Praze.
- Řád je závazný pro PGAC, její součásti, studenty a členy, jakož i pro jiné osoby, o nichž to ustanovení tohoto řádu stanoví.
- Zájemcem o studium se může stát každý, kdo dosáhl příslušné věkové hranice a splňuje podmínky přijímacího řízení.
- Přijímací kritéria:
a) dosažení 18 let věku
b) výkonnostní HCP 6 muži a 8 ženy
c) dokončené 12leté vzdělání se složenou závěrečnou zkouškou ze studia - Postavení studenta je určeno disciplinárním a etickým kodexem PGAC.
Článek 2
Obecné zásady organizace studia
- Za organizaci, administrativu a kontrolu studia v programech odpovídá ředitel vzdělávání PGAC. Ředitel vzdělávání může tuto odpovědnost nebo její část ve své působnosti přenést na určené členy metodické komise PGAC.
- Informace, jejichž zveřejnění řád ukládá, se zveřejňují prostřednictvím Informačního systému PGAC.
Článek 3
Časové rozvržení studia
- Vzdělávání trvá 3 roky. Vzdělávání je formou seminářů, převážně v zimním období. Je rozděleno na dvě části, odbornou a všeobecnou. Každý rok je zakončen postupovou zkouškou do dalšího ročníku a závěrečnou zkouškou. Podmínkou přístupu k závěrečné zkoušce je zapotřebí splnit herní výkonnost, tj. 5 uhraných výsledků +2 nad Par hřiště z turnajů uznaných PGAC.
- První tři měsíce jsou zkušebním obdobím. Tato doba slouží též k tomu, aby klub podepsal smlouvu a v případě nepodepsání, aby kandidát neztratil amatérský statut.
- ročník – trenér mládeže, seminární práce, postupové ZK (120 hodin)
- ročník – trenér II. třídy, seminární práce, postupové ZK (120 hodin)
- ročník – PA, obhájení závěrečné diplomové práce, závěrečné ZK (100 hodin)
- Časové rozvržení roku je dáno harmonogramem Českého národního vzdělávacího golfového centra. Harmonogramy každoročně stanoví ředitel vzdělávání PGAC po projednání s členy metodické komise PGAC
Článek 4
Průběh a harmonogram studia
- Výuka předmětů v Českém národním vzdělávacím golfovém centru, uskutečňovaná Five star golf academy a FTVS-UK v Praze, se uskutečňuje prostřednictvím přednášek, praktických cvičení, seminářů a konzultací.
- Účast ve výuce je pro studenty povinná.
- Harmonogram studia jednotlivých ročníků zveřejní ředitel PGA C vždy měsíc před zahájením výuky příslušného školního roku.
Článek 5
Organizace studia
- Studium v programu probíhá v kombinované formě, tzn. že se prolíná prezenční a distanční forma studia.
- Povinné předměty studia akreditované Evropskou PGA:
a) výuka a trénink golfu
b) teorie a praxe techniky golfu
c) oprava a údržba golfových holí
d) pravidla golfu
e) organizace soutěží
f) nauka o golfovém hřišti
g) sportovní nauka
h) řízení obchodu
ch) golf a životní prostředí
Zajišťuje PGAC (FSGA) - Povinnou součástí vzdělávacího programu PGAC je Vědecký základ sportovního tréninku, program akreditovaný MŠMT České Republiky, jehož úspěšné absolvování opravňuje studenta k získání živnostenského listu a k přiznání Trenér II. Třídy. Zajišťuje FTVS-UK v Praze.
- Možnost dalšího vzdělávání:
a) Golfoví profesionálové s licencí A se mohou přihlásit ke studiu Trenér I. třídy, zajišťuje Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. - Rozdělení jednotlivých vzdělávacích předmětů a časové podíly v pravidelné 8 hod. pracovní době.
a) Golfová hra (trénink) 30%
b) Výuka golfu se žákem 30%
c) Pravidla golfu 3%
d) Technika golfu (demo) 10%
e) Organizace soutěží 7%
f) Pro-shop 8%
g) Náuka o golf. hřišti (péče) 5%
h) Oprava a údržba golf. Holí 5%
ch) Golf a životní prostředí 2% - Studium jednotlivých předmětů se uskutečňuje podle studijního plánu ČNVGC.
a) Ředitel vzdělávání jmenuje a odvolává Garanta na základě návrhu výkonného výboru PGAC. Garant vede a kontroluje studenta v průběhu vzdělávání.
b) Garantem se může stát plně kvalifikovaný profesionál, který úspěšně ukončil studium PGAC, FTVS-UK(min. Trenér II. třídy), herní výkonnost – PA, plně kvalifikovaný profesionál PGAC s min. tříletou praxí v golfovém klubu.
Článek 6
Plnění studia a postup do následujícího ročníku
- Student získává právo na zápis do následujícího ročníku, jestliže splnil podmínky zápisu do následujícího ročníku.
- Podmínky zápisu do následujícího ročníku splnil student, který:
a) splnil více než 70% předmětů daného ročníku
b) má splněny všechny předměty předchozího ročníku - opakování každého předmětu z minulého ročníku je zpoplatněno částkou 2000Kč
- při nesplnění alespoň 70% předmětů právě studovaného ročníku a nebo nesplnění některého předmětu předchozího ročníku je student povinen opakovat právě studovaný ročník. V takovém případě student hradí 50% školného a úspěšně dokončené předměty mu mohou být uznány rozhodnutím ředitele vzdělávání PGAC.
- Student může konat zkoušku nejvýše třikrát, tj. má právo na dva opravné termíny.
Článek 7
Uznávání absolvovaných předmětů
- Ředitel vzdělávání PGAC může studentovi na jeho žádost uznat pro studium předměty absolvované:
a) během předchozího studia v Českém národním vzdělávacím golfovém centru
b) v předchozím nebo souběžném studiu na vysoké škole v České republice nebo v zahraničí
c) v předchozím nebo souběžném studiu v akreditovaném vzdělávacím programu na vyšší odborné škole v České republice nebo v zahraničí,
d) v předchozím nebo souběžném studiu v rámci celoživotního vzdělávání - Místo okruhu předepsaného pro studium může ředitel vzdělávání PGAC uznat také skupinu předmětů absolvovaných podle písmene a) až ch), jestliže jejich obsah zahrnuje požadavky předepsaného předmětu. Z předchozího studia lze uznat pouze předměty, které jsou ve vztahu ke studiu povinné, popřípadě další předměty, které stanoví ředitel vzdělávání.
Článek 8
Evidence studia
- Průběh studia každého studenta PGAC je zaznamenáván na studijním oddělení FSGA.
a) student je zařazen do evidence po zaplacení příspěvku na vzdělávání a to vždy k 1. únoru příslušného školního roku. - Evidence každého studenta je vedena samostatně
- Zkoušející nebo předseda zkušební komise, zodpovídá za to, aby výsledek ukončení předmětu každého studenta byl zaznamenán nejpozději do sedmi pracovních dnů po termínu ukončení na studijním oddělení.
Článek 9
Přerušení studia
- Studentovi lze na jeho žádost přerušit studium. Ředitel vzdělávání PGAC žádosti vyhoví na základě posouzení odůvodnění žádosti. Rozhodne-li ředitel vzdělávání o žádosti kladně, může současně stanovit další podmínky pro zápis do následujícího ročníku bezprostředně následujícího po opětovném zápisu do studia.
- Studium je možno přerušit na jeden rok pouze dvakrát v průběhu vzdělávacího cyklu, druhé opakování téhož ročníku je vyloučeno.
- Po dobu přerušení studia, student pozbývá postavení studenta vdělávacího centra PGAC a nemůže vykonávat činnost, která náplní členství v PGAC.
Článek 10
Ukončení studia
- (1) Studium se ukončuje
a)úspěšným složením závěrečné zkoušky a obhajobou závěrečné práce (dále jen ”řádné ukončení studia”)
b) zanecháním studia písemným oznámením řediteli vzdělávání PGAC
c) vyloučením ze studia pro nesplnění studijních povinností
d) porušení disciplinárního řádu a etického kodexu PGAC
e) odnětím akreditace nebo zánikem akreditace programu
f) nesplnění podmínek zkušebního řádu v rámci vzdělávacího programu PGAC
g) a neplnění povinností člena PGAC, zejména neplacení členských a studijních příspěvků - Dnem ukončení studia
a) je den vykonání poslední části závěrečné zkoušky, nebo obhajoby závěrečné práce
b) je den, kdy příslušné rozhodnutí nabylo právní moci
c) je den doručení písemného oznámení o zanechání studia řediteli vzdělávání PGAC. - Dokladem o úspěšném dokončení studia je diplom a dodatek k diplomu.
Článek 11
Práva a povinnosti studenta
- Práva a povinnosti studenta se řídí stanovami, disciplinárním řádem a etickým kodexem PGAC, jakož i tímto studijním a zkušebním řádem.
- Publikování metodických článků studenty
a) publikační činnost je možná, pouze však jako soukromá osoba bez jakékoliv spojitosti s PGAC. Porušení bude považováno zneužití jména PGAC. - Vystupování studenta PGA C na veřejnosti
a) student má za povinnost se prezentovat pouze a jedině svoji dosaženou odbornou kvalifikací. Porušení bude považováno za zneužití jména PGAC.
Článek 12
Etický kodex
Golf je sport, kde etiketa a dodržování pravidel hraje zásadní roli. Studenti by měly být vzorem ve smyslu „Ducha hry“ a je jejich povinností dodržovat a chovat se v souladu s „Etickým kodexem“ české PGA. Ředitel vzdělávání PGAC je oprávněn při opakovaném poškozování pověsti PGA a nedodržováním etického kodexu PGAC vyloučit účastníky ze seminářů nebo studijního programu.
- Obecně se očekává:
a) dochvilnost
b) zdvořilost a slušné vystupování
c) úhledný vzhled (čisté oblečení, boty leštěné) - Seminární řád
a) Neúčast může být omluvena pouze ze závažných, zejména zdravotních důvodů, které musí být doloženy písemnou formou k datu příslušného semináře.
b) Nedoporučuje se nošení pracovních kalhot – tzv. blue jeans, košile a trička bez límce. V učebnách vždy bez pokrývky hlavy
c) V seminárních místnostech vzdělávacích zařízení zachovávat pořádek.
d) Nadměrná konzumace alkoholu je zakázána.
e) Hotelové a restaurační účty se platí před odjezdem ze seminářů.
f) Studijní deník studenta musí být vždy aktuální
g) Očekává se aktivní účast, pozornost v přednáškách a uctivé interakce mezi účastníky.
ČÁST DRUHÁ
Zkušební řád
Článek 13
Účel zkoušky
- Uchazeč má podat důkaz, že je schopen
a) odborně vyučovat golf
b) zprostředkovat pravidla golfu a golfovou etiketu
c) zvládnout organizaci soutěží
d) organizovat údržbu golfového hřiště a dohlížet na ni
e) vést golfový obchod (Pro-shop)
f) provádět opravy a údržbu golfových holí - Úspěšně složenou zkouškou před zkušební komisí PGAC, získává uchazeč oprávnění používat označení – Full Qualified Golf Professional
Článek 14
Podmínky přístupu k závěrečné zkoušce
- Uchazeč získá právo přístupu k vykonání závěrečné zkoušky, jestliže
a) prokáže, že úspěšně splnil všechny předměty v průběhu studia
b) vypracoval závěrečnou práci
c) prokáže splnění herní výkonnosti, tj. 5 uhraných výsledků +2 nad Par hřiště na turnajích uznaných PGAC - Podklady o splnění kritérií ke konání závěrečné zkoušky je nutno předložit nejpozději 1 měsíc před zahájením závěrečných zkoušek.
Článek 15
Závěrečná práce
- Téma práce zadává ředitel vzdělávání, nebo pověřený člen metodické komise.
- Závěrečnou práci předkládá elektronicky a ve dvou tištěných vyhotoveních a musí splňovat tyto požadavky:
a) desky a titulní strana musí mít jednotnou úpravu, práce musí mít jednotný formát, všechny exempláře musí být vyvázány v nerozebratelné vazbě
b) práce musí obsahovat prohlášení autora, potvrzující autorství studenta
c) další požadavky, například na rozsah, formu a úpravu závěrečné práce stanoví ředitel vzdělávání nebo v rozsahu jeho zmocnění metodická komise.
Článek 16
Obsah a členění závěrečné zkoušky
- Zkouška se dělí na závěrečné testy z teorie:
a) Teorie výuky golfu
b) Teorie golfové techniky
c) Sportovní nauka
d) Nauka o golfovém hřišti
e) Vedení obchodu
f) Organizace soutěží
Předměty a), b) jsou profilové. - Součástí závěrečné zkoušky praktická zkouška z:
a) Vyučovací hodina – praxe
b) Golfová technika – praxe
c) Club fitting and repair – teorie a praxe
Předměty a), b), c) jsou profilové. - Předměty závěrečné zkoušky se zkoušejí dle rozhodnutí zkušební komise prakticky, písemně a ústně dle účelu.
Článek 17
Průběh zkoušky
- Zkouška probíhá pod vedením předsedy nebo členů zkušební komise.
- Účastníci zkoušky jsou poučeni o průběhu závěrečné zkoušky (dále zZK), o čase, který je k dispozici, o povolených pomůckách, o následcích podvodu a rušení pořádku.
- Je nutno zjistit zdravotní stav účastníků a schopnost konat zkoušku.
- Uchazeč může od zZK odstoupit před začátkem zkoušky, v tomto případě platí zkouška za nesloženou.
- Nesložená zZK se smí opakovat dvakrát.
Článek 18
Klasifikace výkonu zkoušky
- (1) Klasifikační stupnice odpovídá zásadám ECTS a má tyto stupně:
a) výborně / 1 / A, výkon zvýšenou měrou odpovídá požadavkům a představuje vynikající úroveň
b) velmi dobře / 2 / B, výkon je podstatně nad průměrem požadavku
c) dobře / 3 / C, výkon v celku odpovídá průměrným požadavkům
d) dostatečně / 4 / D, výkon vykazuje sice nedostatky, ale vcelku ještě odpovídá požadavkům
e) nedostatečně / 5 / E, výkon neodpovídá požadavkům, přesto lze vidět potřebné zákl. znalosti a dovednosti, nedostatky mohou být odstraněny v dohledné době
f) nevyhověl/a / 6 / F, výkon nevyhovuje požadavkům, zákl. dovednosti a znalosti vykazují takové nedostatky, které nelze odstranit v dohledné době
Článek 19
Určení výsledku zkoušky
- O klasifikaci zkoušky rozhoduje zkušební komise společně. Výsledek se určí průměrem známek.
- Zkouška je celkově složena úspěšně, pokud jsou jednotlivé části zkoušky klasifikovány alespoň dostatečně.
- Úspěšné složení zkoušky je vyloučeno při klasifikaci:
– známkou „nevyhověl / 6“ z jednoho předmětu
– známkou „nedostatečně / 5“ z jednoho profilového předmětu
– známkou „nedostatečně / 5“ z více než jednoho předmětu - Předseda zkušební komise sdělí účastníku zZK zda u zkoušky „prospěl“ či „neprospěl“. Datum složení či nesložení zkoušky se uvede datum posledního dne zkoušky.
- Účastník zkoušky obdrží vysvědčení a diplom o úspěšném složení zkoušky.
Článek 20
Společná ustanovení
- Na studenty cizince se tento řád, pokud mezinárodní smlouva nestanoví jinak, vztahuje v plném rozsahu.
Článek 21
Závěrečná ustanovení
- Studijní a zkušební řád schválen výkonným výborem PGAC, dne 14. 1. 2013 v Praze.
- Tento řád vstupuje v platnost dnem zveřejnění.
Petr Nitra Mgr. Petr Němec
President of PGA C Director of education
DODATEK KLASIFIKAČNÍHO ŘÁDU PGAC
Bodové a klasifikační hodnocení: | |||||||
A/ bodové hodnocení – max 45 bodů | |||||||
B/ klasifikace – známkou 1 až 6; viz ZŘ § 17, §18 | |||||||
A | B | – 0,5 bodu = 0,1 klas. Stupně | |||||
45 | 1 | ||||||
44 | 1,2 | ||||||
43 | 1,4 | ||||||
42 | 1,6 | ||||||
41 | 1,8 | ||||||
40 | 2 | ||||||
39 | 2,2 | ||||||
38 | 2,4 | ||||||
37 | 2,6 | ||||||
36 | 2,8 | ||||||
35 | 3 | ||||||
34 | 3,2 | ||||||
33 | 3,4 | ||||||
32 | 3,6 | ||||||
31 | 3,8 | ||||||
30 | 4 | ||||||
29 | 4,2 | ||||||
28 | 4,4 | ||||||
27 | 4,6 | ||||||
26 | 4,8 | ||||||
25 | 5 | ||||||
24 | 5,2 | ||||||
23 | 5,4 | ||||||
22 | 5,6 | ||||||
21 | 5,8 | ||||||
20 | 6 | ||||||